Yemişen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Yetişir?

Yemişen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Yetişir?

İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: May, mayhaw, midland hawthorn / Zweigriffeliger Weißdorn / Aubépine épineuse

Botanik özellikler: Yemişen diğer adı ile alıç 6 m yüksekliğinde, dikenli, yaprak döken bir çalı veya küçük bir ağaç. Yapraklar açık yeşil, hafifçe 3-7 loplu, düzensiz dişli, tabanda sapa bileşik iki yaprakçık taşır. Mayıs - haziran aylarında açılan hafifçe acıbadem kokulu beyaz çiçekler kümeler oluşturmuş halde. Sonbaharda olgunlaşan yalancı meyveler 12 mm çapında, koyu kırmızı. İki tohumlu.

Yayılış: Anavatanı Kuzey Afrika ve Avrupa. Kuzey yarıkürenin bütün ılıman bölgelerinde yaygın.

Doğal yetişme ortamı: 2000 m’ye kadar yükseklikte ormanlık alanlar, çit araları, az çok gölgeli çalılıklar

Yetiştirme koşulları: Dona dayanıklı bir türdür, güneşi sever, toprak olarak seçici değildir. Soğuklatılan tohum veya aşılamayla çoğaltılır.

Kullanılan kısım: Kurutulmuş çiçekli ve yapraklı dal uçları, yalancı meyve

Hasat zamanı: İlkbahar (çiçekli ve yapraklı dal uçları), yaz (yalancı meyve)

 

Yemişen Faydaları Nelerdir?

Yemişen çok yararlı bir besin olmasından kaynaklı olarak yararları bedenin pek çok rahatsızlığını muhafaza etmeye karşılıktır. Yemişen yararları yaşlı kişiler tarafından çok iyi bilinmektedir. Yemişen sağlık için olan bazı yararları şu biçimdedir:

1- Bağışıklık Güçlendirici

Yemişen içerdiği C Vitamini sayesinde, vücutta birikmiş olan tehlikeli toksin maddeleri yok etmekte çok yardımcı olur. Yemişen hemde antioksidanlar açısından da çok kuvvetli bir kaynaktır. Bu nedenle de beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırır ve bağışıklığın güçlenmesine yardım eder.

2- Kolesterol ile Mücadele

Yemişen pek çok şeye yararlı olduğu gibi kötü kolesterolü ortadan atıp iyi kolesterolü çoğaltmak gibi bir yararı da vardır. Yemişen kalbi korur. Göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

3- Yaşlanma Belirtilerine Karşı Korur

Yemişen çok kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Hayatı tehdit eden hastalıkları engellemek için serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Yemişen insanların cildinin parlaklığını korur. Aynı zamanda Yemişenin yaşlanma belirtilerini kontrol eden yaşlanma karşıtı fonksiyonları de bulunmaktadır.

4- Kalp Damar Sağlığını Korur

Yemişen, insanların kalplerini koruyan ve kalp damar sağlığını büyük oranda artırmaya yarayacak olan flavonoidlerle dolu zengin bir yiyecektir. Ayrıca Yemişen kan damarlarındaki pıhtıların önlenmesine de yardımcı olur.

5- Kanseri Önler

Yemişen kanser gibi ölümcül ve tehlikeli hastalıkları engellemek için kullanılır. Yemişen serbest radikaller ile savaştığı için onların sebep olduğu kanser ve diğer hastalıkları önler. Aynı zamanda Yemişen tüm kanserlere savaşacak olan antioksidanlar içerir.

Kaynak: Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi (2015)

Kaynak 1

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır