Makaleler » O Harfi İle Başlayan Bitkiler » Oolong Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Oolong Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Oolong çayı, yeşil çay ve siyah çay arasında bir yere düşer. Bir oolong çayı yapabilmek için, [göreceli olarak] Camellia sinensis bitkilerinin olgun yaprakları kısmi oksidasyona tabi tutulur. Oksidasyon derecesi, üretilen oolong çayı ve stile bağlı şekilde %10 ile %80 arasında değişir. Kısa bir süre okside olan Oolonglar, yeşil çayı andırırken, %50’den fazla okside olan oollongler, aroma profillerine göre siyah çaya tat olarak daha yakındır.

Çay üreticileri oolong çayı yapabilmek için daha olgun yaprakları kullanma eğilimindedirler. Bu tür yapraklar, daha hoş tatlar ve daha az tanen ihtiva etme eğilimindedir ve hafif oksidasyon süreci yaprağın tatlarını ortaya çıkarmak için yeterlidir. Bununla beraber, bir oolong yapmanın genel süreci oldukça karmaşık, emek-yoğun ve zaman alıcıdır. Her adım yakından izlenir ve kontrol edilir. Çoğunlukla, bir oolong çayı yapımında atılan adımlar, arzu edilen morarma miktarından ve yaprakların kahverengileşmesinden önce tekrar tekrar tekrarlanır.

Oolong’un farklı çeşitleri olsa da, tüm oolonglar iki ayrı stilden birisi olarak kategorize edilir. Bunlar küçük, sarma kıvrılmış oolonglar ve uzun şerit tarzı kıvırcık oolonglardır. İkincisi, daha alışılmış ve daha yaygın olarak üretilen oolong çayıdır.

En iyi oolong çaylarından bazıları Çin’in beraberinde Tayvan’daki Wuyi Dağları’nda üretilmektedir. Japonya, Hindistan ve Nepal gibi dünyanın diğer çay yetiştirme bölgeleri kısa süre önce yerel çay çeşitlerini kullanarak kendi sınıfları olan oolong çaylarını üretmeye başladılar.

Oolong Çayı Faydaları Neledir?

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Antioksidan bakımından zengindir.
Kan şekerini dengeler.
Kilo vermeye yardımcı olur.
Kolesterolü düşürür.
Vücutta bulunan toksitlerin atılmasını sağlar.
Ağız sağlığına katkı sağlayarak diş çürümesini önler.
Zihinsel performansı geliştirir.

 

Kaynak

Kaynak 1

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır