Makaleler » N Harfi İle Başlayan Bitkiler » Nişadır Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Nişadır Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Nişadır, kelimesi çok aşina olduğumuz bir kelime olarak bilinir. Öyle ki atasözlerimizde bile adı geçmektedir. Nişadır tarihi çok eski tarihlere dayanmaktadır uzun zamanlardan günümüze halen aktar dükkanlarında satılmakta ve bulunur. Nişadır çok eski bir tarih bilgilerinde mükerrer ve vasat olarak iki çeşit olduğu bilgileri kayıtlarda bulunur. Beki nişadır nedir.

Nişadır Nedir Ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

Nişadır genelde amonyum klorürün halk arasında bilinen adıdır. Nişadır yapı itibari ile kristal yapılı bir çeşit tuzdur. Nişadır tuzunun çeşitli kullanıldığı alanlar bulunur. Örneğin nişadır çok azda olsa azotlu gübre içerisinde kullanılır, piyasalarda bulunan özellikle kuru pillerin yapımında kullanılmakta, tekstil alanlarında, çeşitli kimya laboratuvarlarında, deri sanayinde ve ayrıca solvay yönteminde kullanılıyor. Nişadır 340 derecede saflaştırılan bir tuz çeşididir. Ayrıca nişadır lehim işlerinde, elektrolit lökranşe pillerinde, boyacılık sektörün de ve kimyasalların analizinde de kullanılıyor.

Nişadır Özellikleri Ve Bilinen Yeri

Nişadır çok çeşitli kurutucu etkisi tıp alanında bilinir hem içer den aynı zamanda dışarıdan kurutma özelliği vardır. Nişadır mukoza üzerinde irritasyon yaparak salgının artmasından ileri gelmektedir. Nişadır kişilerde bulantı ve kusma gibi yan etkiler yapmaktadır. Tıp alanında nişadırın büyük bir kısmı çözeltisi larenjit veya faranjitte de kullanılıyor. Nişadırın tıp alanında kullanılması gerekli olan doz ise 0.34 gramdır. Ayrıca nişadır çeşitli lehim yapımında da kullanılıyor. Ve nişadır berberlerin kullanmakta olduğu kan taşı diye bilinen taş içerisinde de bulunur. Nişadır amonyak tuzu olarak bilinir tuzun ayrışması neticesinde oluşan amonyak ve hihroklorik asit metalin üstünde oluşan oksit (pas) tabakanın kaldırılması neticesinde metallerde nişadırın lehim yapılmasında müsait hale gelmektedir. Nişadır genelde tabiat da yanmakta olan volkanların bulunduğu yerlerde çok sık görülür. Nişadır kimyasal olarak renksiz olma özelliğine sahiptir.

Nişadır Sağlık Alanında Kullanımı

Nişadır sağlık alanında çeşitli yerlerde kullanılıyor. Örneğin nişadırın emici özelliği nedeni ile mide suyunun emilmesi için hastaya küçük parçacıklar halinde hastaya yutturulur. Yine nişadır kişinin bademciklerin de oluşan iltihaplanmaların kurutulması alanında da kullanılıyor. Ve nişadır egzama ve ağız yaraları hastalığında da yaygın olarak kullanılıyor.

 

Kaynak

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır