Makaleler » A Harfi İle Başlayan Bitkiler » Acai Berry Nedir? Acai Üzümü Faydaları Nelerdir?

Acai Berry Nedir? Acai Üzümü Faydaları Nelerdir?

Acai Berry (Açai Berry), asıl ana vatanı Amazonlardır. Yağmurlu ortamları çok seven bitki, Orta ve Güney Amerika Kıtasın’da bulunan, Brezilya ve Peru’da fazlaca bulunmaktadır. 30 metreye kadar büyüyen Acai Palmiyesinin meyvesi olan Acai Berry dondurularak, kurutularak ve toz haline getirilerek üç çeşitli şekillerde dağıtılmaktadır.

2004 senesinde Acai Berry satış 500.000 dolarlık bir satışı varken, 2008 yılı sonuna 15.000.000 Doları , 2015 senesinde ise 115.000.000 dolara kadar çıkmıştır. Yağmur ormanlarının bu meyvesi yöre halkınca pekte umurunda değildi. Fakat Amazonlarda inceleme yapan uzmanlar bu meyvevi incelemeye aldılar. Sonuç ise şaşırtıcıydı. İçinde tekli doymamış oleik yağ asit olması tıpkı omega 3 ve zeytinyağının içeriğine benziyordu. Acai Berry’nin içerisinde  mükemmel esansiyel amino asitler, minerallar ve antioksidan bakımından çok zengindir. Durum böyle olunca bir anda şöhreti patladı. Mehmet Öz dahil pek çok doktor ve Üniversite çalışmalarına konu oldu. Bunu değerlendiren dolandırıcılar kanser ilacı diye tüm ülkede umut satarak Acai Berry’nin şöhretine leke sürdüler.

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA, bu konu ile alakalı son noktayı koydu ve Acai Berry’nin sahtekarlarla sanal dünyada ilişkisi kesildi. Ülkemizde de 2010 senesinden sonra böyle bir dolandırıcılığa sahne oldu. Sağlık Bakanlığı 2016 senesine kadar sahte ürünle çok iyi mücadele etti ve böyle siteleri kapattı.

Acai Berry’nin İçerisinde Neler Var?

Acai Berry’nin içerisinde antioksidan, bol lifli yapısı ve kalp için sağlıklı yağlar bulunduran sağlıklı bir meyvedir. Zeytin yağında bulunan oleik asit gibi sağlıklı yağ asitleri içerir. Ayrıca proteinler, vitaminler ve minerallerde bulunmakta.

Beslenmemize ilave olarak tüketmemiz gerektiğini dile getiren Mehmet Öz, özellikle  Anti Aging için yenmesini öneriyor.

Acai Berry’nin Faydaları Nelerdir?

İçeriğine bakarak ne yararı olabileceğini söyleyebiliriz. İyi bir Antioksidan olan Acai Berry, Bağışıklık sisteminin virüs programı gibidir. Güçlendirir ve devamlı ayakta tutar.Vücudun kalkanı olan bağışıklık sistemi, hafif tökezlediğinde koruma kalkar ve hastalıklara kapı açılmış olur. Antioksidanlar oksijen (oksidasyon) ile kimyasal reaksiyonlar zararlı etkilerden vücut hücreleri korumaktadır. Bazı araştırmalara göre acai berry’nin Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi (OPAC), kızılcık ,ahududu, böğürtlen, çilek ya da yaban mersininden daha yüksektir.

İçeriğine göre lif bakımında fazla olduğundan zayıflamada diyetisyenlerce öneriliyor. Lifler yani posalı yiyecekler tok tutma özelliği olduğundan, dietlerde vazgeçilmezdir.

İçinde bulunan yağ asidi tıpkı Zeytinyağında ki gibidir. Kalp ve damar sağlığından tutun, deri ve cilt için çok faydalıdır.

Acai Berry Nasıl Kullanılır?

Mehmet Öz, 5 yada 6 tane günlük Yaş meyvesi ve kuru meyvesi yenilmesinde çok yarar olduğunu söylüyor.

Acai Berry’nin kurutulması ile öğütülmüş yada poşette bulunan çayları kışın sizin için tam bir antioksidan deposudur. Günde birkaç kere demleyip içebilirsiniz.

Yolunuz Kolombiya’ya düşerse, bu meyveye burda naidi derler. Çok yaygın ve popüler bir içecektir.

Acai Berry’nin reçeli ise çok lezzetlidir. En çok kullanılan biçimi ise meyve suyu olarak kullanmaktır.

Acai Berry  güvenilir markaların üretmiş olduğu yüz bakım kremleri bulunmaktadır. Acai Berry’nin Anti Aging özelliğini unutmamak gerekir.

Acai meyvesi Güney Amerika kıtasında kullanımı oldukça yaygındır. Dondurma, meyve suyu, likör, reçel, doğal bir gıda boyası olarak kullanılmaktadır.

Kaynak.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı