Alıç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Yetişir?

Alıç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Yetişir?

İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: May, mayhaw, midland hawthorn / Zweigriffeliger Weißdorn / Aubépine épineuse

Botanik özellikler: Alıç 6 m yüksekliğinde, dikenli, yaprak döken bir çalı veya küçük bir ağaç. Yapraklar açık yeşil, hafifçe 3-7 loplu, düzensiz dişli, tabanda sapa bileşik iki yaprakçık taşır. Mayıs - haziran aylarında açılan hafifçe acıbadem kokulu beyaz çiçekler kümeler oluşturmuş halde. Sonbaharda olgunlaşan yalancı meyveler 12 mm çapında, koyu kırmızı. İki tohumlu.

Yayılış: Anavatanı Kuzey Afrika ve Avrupa. Kuzey yarıkürenin bütün ılıman bölgelerinde yaygın.

Doğal yetişme ortamı: 2000 m’ye kadar yükseklikte ormanlık alanlar, çit araları, az çok gölgeli çalılıklar

Yetiştirme koşulları: Dona dayanıklı bir türdür, güneşi sever, toprak olarak seçici değildir. Soğuklatılan tohum veya aşılamayla çoğaltılır.

Kullanılan kısım: Kurutulmuş çiçekli ve yapraklı dal uçları, yalancı meyve

Hasat zamanı: İlkbahar (çiçekli ve yapraklı dal uçları), yaz (yalancı meyve)

 

Alıç Faydaları Nelerdir?

Alıç çok yararlı bir besin olmasından kaynaklı olarak yararları bedenin pek çok rahatsızlığını muhafaza etmeye karşılıktır. Alıç yararları yaşlı kişiler tarafından çok iyi bilinmektedir. Alıçın sağlık için olan bazı yararları şu biçimdedir:

1- Bağışıklık Güçlendirici

Alıç içerdiği C Vitamini sayesinde, vücutta birikmiş olan tehlikeli toksin maddeleri yok etmekte çok yardımcı olur. Alıç hemde antioksidanlar açısından da çok kuvvetli bir kaynaktır. Bu nedenle de beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırır ve bağışıklığın güçlenmesine yardım eder.

2- Kolesterol ile Mücadele

Alıç pek çok şeye yararlı olduğu gibi kötü kolesterolü ortadan atıp iyi kolesterolü çoğaltmak gibi bir yararı da vardır. Alıç kalbi korur. Göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

3- Yaşlanma Belirtilerine Karşı Korur

Alıç çok kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Hayatı tehdit eden hastalıkları engellemek için serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Alıç insanların cildinin parlaklığını korur. Aynı zamanda alıçın yaşlanma belirtilerini kontrol eden yaşlanma karşıtı fonksiyonları de bulunmaktadır.

4- Kalp Damar Sağlığını Korur

Alıç, insanların kalplerini koruyan ve kalp damar sağlığını büyük oranda artırmaya yarayacak olan flavonoidlerle dolu zengin bir yiyecektir. Ayrıca alıç kan damarlarındaki pıhtıların önlenmesine de yardımcı olur.

5- Kanseri Önler

Alıç kanser gibi ölümcül ve tehlikeli hastalıkları engellemek için kullanılır. Alıç serbest radikaller ile savaştığı için onların sebep olduğu kanser ve diğer hastalıkları önler. Aynı zamanda alıç tüm kanserlere savaşacak olan antioksidanlar içerir.

Kaynak: Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi (2015)

Kaynak 1

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır