Makaleler » Genel » Zencefil Bal Karışımının Şaşırtıcı Faydaları

Zencefil Bal Karışımının Şaşırtıcı Faydaları

Dahası, bal zencefilin faydalarını vücuda iletmek için mükemmel bir karışımdır. Hem zencefil hem de balın kendine özgü faydaları vardır ve ikisinin karışımı ek katkılar sağlar.

Zencefil ve Bal Karışımının Faydaları Nelerdir?

Zencefil ve bal karışımı vücut için harikalar yaratır. Sağlığımıza yararlarını gelin hep beraber inceleyelim:

Astım Tedavisi

Karabiber ile birlikte zencefil ve bal karışımının astımın etkilerini tedavi edebileceği veya azaltabileceğine inanılmaktadır. Doğal olarak yatıştırıcı ve antienflamatuar bir karışım olup, gerilimi serbest bırakır, akciğerlere oksijen akışını teşvik eder ve kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur.

Solunum Sorunlarını Azaltır

Zencefil ve bal karışımı mükemmel bir balgam söktürücüdür ve bu nedenle öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı çeken kişilere anında rahatlama sağlar.

Sindirime Yardımcıdır

Zencefil ve bal karışımı zencefilin doğal sindirim özellikleri nedeniyle iyi bir sindirim yardımcısı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, her ikisi de antioksidan özelliklere sahiptir, böylece vücudun bağışıklığını geliştirir. Bu nedenle, bir çay kaşığı zencefil ve bal karışımı tüketimi, zayıf bir sindirim sistemine sahip insanlar için çok yararlıdır.

Zencefilli bal karışımı sindirim sürecine yardımcı olan yüksek protein seviyeleri vardır ve ayrıca yağın çözünmesine yardımcı olan safra salgılanmasını uyarır. Ayrıca, sindirim sürecini hızlandıran ve uygun bağırsak hareketlerini kolaylaştıran bağırsak florasının büyümesini uyarır.

Son olarak, bu bal zencefil toniğine diğer besin maddelerinin gıdalardan emilimini artırma yeteneği verir. Bu karışım geleneksel olarak çocuklara mide tahrişini hafifletmeleri için verilmiştir, çünkü çok yatıştırıcı bir çözümdür.

Kalp Sağlığını Korur

Bal ve zencefil karışımının antioksidan özelliklerinin vücutta orta derecede prostaglandin davranışına sahip olduğu gösterilmiştir. Prostaglandinler, zencefilde bulunan yağ asitlerinden enzimatik olarak türetilen lipit bileşikleridir. Bu prostaglandinler vücutta bulunur ve hemen hemen tüm organ sistemlerinde fonksiyonel elementlerdir. Kalp sağlığı açısından, bal ve zencefil karışımının ılımlı etkileri, kan damarı gerginliğini hafifletme eğilimi göstererek kan basıncını ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi durumların şansını azaltır. Dünyanın her yerinde, özellikle Hindistan'da insanlar her zaman zencefil ve balları evlerinde tutarlar ve bu yararlı karışımı soğuk algınlığı veya öksürük hastalığına yakalanan biri için hazırlarlar.

Zencefil Bal Nasıl Tüketilir?

Zencefil ve bal tüketmenin en iyi yolu, bir çay kaşığı zencefil tozu bir çay kaşığı bal ile karıştırmaktır. Zencefilli bal seçkin aktar dükkanlarından satın alınabilir. Önceden hazırlanmış kristalize zencefil ve bal, taze bir preparatta bulunan faydalarının çoğunu korur ve zencefil ve ballı bir karışımın hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanması içindir.

Zencefilli bal şekerleri de çok popüler. Boğazınız tıkanırsa ve düzgün konuşamıyorsanız, normalde boğazı derhal temizlediği için şekerlenmiş zencefil ve bal yemelisiniz. Zencefilli bal şekerleri de hareket sırasında faydalıdır çünkü hareket hastalığı ile başa çıkmada yardımcı oldukları bilinmektedir.

Zencefilin tadını azaltmak için bal eklenebilir. Bal, zencefili daha lezzetli hale getiren bir tatlandırıcı görevi görür. Ayrıca, zencefilli kurabiye, zencefilli gazoz, havuç zencefil çorbası, zencefilli bisküvi, zencefilli kek ve lezzetlerini geliştirmek için çeşitli diğer zencefil tariflerine eklenebilir.

 

Kaynak

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır