Makaleler » Genel » Tatlı Patates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tatlı Patates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tatlı Patates nedir?

Tatlı patatesler, bilimsel adı “Ipomoea batatas” olan yumrulu bitkilerdir. Bitki, kalp şeklinde veya loblu yaprakları olan bir sarmaşıktır. Yumru rengi, çeşitliliğe, toprak tipine, yetiştiği iklime ve mevcut minerallere bağlı olarak mordan kırmızıya, açık sarıya ve beyaza değişir. Adından da anlaşılacağı gibi, tatlı patatesler doğal olarak tatlıdır ve pişirildiğinde lezzeti arttırılabilir.

Beyaz ve sarı tatlı patateslerin daha sulu etleri bulunurken, kırmızı çeşitlilik daha kuru ve daha sert bir ete sahiptir. Kırmızı çeşit, kaynadığında daha belirgin hale gelen karakteristik bir aromaya sahiptir. Tat, doku ve renk çeşitliliği antioksidanlarına ve vitamin içeriğine atfedilebilir. Kırmızımsı ve turuncu renkli tatlı patatesler beta karoten bakımından zenginken, mor tatlı patatesler antosiyanin açısından zengindir.

Tatlı Patates Beslenmesi

ABD Tarım Bakanlığına göre, tatlı patatesler zengin bir enerji, karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi çok çeşitli mineraller içerirler.

Ayrıca fitosteroller, izoflavonlar ve lösin, glutamik asit ve treonin gibi amino asitler sağlamanın yanı sıra vitaminleri içeren diğer besinler ile de paketlenirler. Tek bir porsiyon tatlı patates, günlük A vitamini dozunuzun% 400'ünden fazlasını sağlayacaktır!

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir?

Tatlı patateslerin birçok faydası vardır. Onları aşağıda ayrıntılı olarak inceleyelim.

1. Sindirimi İyileştirir

Tatlı patateslerdeki lif içeriği, yaygın patateslerden daha yüksektir ve tadı daha iyidir! Bu iki faktör, bu kök sebzelerde bulunan magnezyum gibi diğer minerallerle birleştirildiğinde, sindirim için mükemmel bir kolaylaştırıcı yapar. Esas olarak nişasta içerdikleri için sindirimi kolaydır. Mide ve bağırsaklara yatıştırıcıdırlar, böylece onları sindirmede herhangi bir zorluktan kaçınabilirsiniz. Ayrıca lif, bağırsaklarımızdaki küçük mikropları besler ve böylece sağlıklı bir bağırsağı desteklemeye ve teşvik etmeye yardımcı olur.

2. Kilo Alımı Artırır

Tatlı patatesler, sağlıklı vitaminler, mineraller ve proteinlerle birlikte iyi miktarda karmaşık nişasta içerir. Dahası, sindirimi çok kolaydır. Böylece, çok fazla enerji sağlarlar ve kilo almak isteyen insanlar için mükemmel toplu inşaatçılardır.

Son zamanlarda hastalıklardan muzdarip olan veya zayıf veya anormal derecede zayıf olma konusunda bilinçli olan insanlar, sentetik dökme bina diyet takviyelerinin çoğunun sahip olduğu ilişkili bir yan etkisi olmadığı için tatlı patateslerle ilgili bu haberi memnuniyetle karşılamalıdır.

3. Enflamasyonu Azaltır

Tatlı patateslerin anti-enflamatuar özellikleri vardır ve esas olarak beta-karoten, antosiyaninler, C vitamini ve magnezyumun varlığına bağlıdır. Beta-karotenler ve antosiyaninler, tüketildiklerinde antioksidatif etkiler gösterebilen ve böylece oksidatif stres ve inflamasyonu azaltabilen aktif biyo-bileşiklerdir. Araştırmalar ve çalışmalar bu bileşiklerin potansiyel baskılayıcı anti kanser aktivitelerine sahip olduğunu ve bağışıklığı arttırdığını göstermiştir.

4. Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Tatlı patatesler, vücudunuzu çok çeşitli koşullardan koruyan mükemmel bağışıklık sistemi güçlendiricileridir. Yukarıda belirtildiği gibi, sadece antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin değil, aynı zamanda manganez, magnezyum ve fosfor açısından da zengindirler. Tüm bu besinler bağışıklığı güçlendirmeye ve sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

5. Bronşit Tedavisinde Faydalıdır

Tatlı patateslerin, muhtemelen vücut sıcaklığını etkileyen tatlılık ve diğer besinler nedeniyle vücudu ısıtabileceğine inanılmaktadır. Bu özellik aynı zamanda bronşit muzdarip insanlar için ve tıkanıklık üzerindeki güçlü etkisi için faydalıdır. C vitamini, demir ve diğer besin maddelerinin konsantrasyonu bronşitin tedavisine yardımcı olur.

6. Artrit Ağrısını Azaltır

Beta-karoten, magnezyum, çinko ve B vitamini kompleksi, tatlı patatesleri artriti yönetmek için son derece önemli bir besin kaynağı haline getirir. Bu yumrulu sebzelerde kaynatılan su, eklem iltihabı ağrısını hafifletmek için harici olarak eklemlere de uygulanabilir.

7. Antikanser Potansiyeline Sahiptir

Laboratuar fareleri üzerinde yapılan araştırmarda Auckland Kanser Derneği Araştırma Merkezi'nden mor tatlı patates antosiyanin yönünden zengin diyetlerin tümör büyümesini azaltmaya ve önlemeye yardımcı olduğunu ileri sürdü. Tatlı patatesin anti-kanser özelliklerini anlamak için insanlar üzerinde kemopreventizasyon çalışmalarına ihtiyaç vardır. Ayrıca, ABD Kansas Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, antosiyaninle zenginleştirilmiş tatlı patatesin, çoğalmayı önleyici yetenekleri nedeniyle kolorektal kansere karşı koruyabileceğini önerdi.

8. Mide Ülserleri Tedavisi

Araştırmalar, yüksek lifli bir diyetin ve C vitamini açısından zengin bir diyetin mide ülseri geliştirme riskini azalttığını göstermektedir. Bunlar iyi haberlerdir, çünkü tatlı patatesler lif ve C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca B-kompleks vitaminleri, potasyum ve kalsiyum da mide ülserlerini iyileştirmede çok etkilidir. Ayrıca, elyaftan elde edilen kaba yem kabızlığı ve ortaya çıkan asit oluşumunu önler, böylece ülser şansını azaltır. Antienflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri de ülserlerin ağrısını ve iltihaplanmasını azaltır.

9. Diyabeti Yönetir

Popüler inanışın aksine, tatlı patatesler diyabet dostu olabilir. Beyaz patateslerin lezzetli ve çok yönlü bir alternatifidir. Lif ve beta-karoten bakımından zengin olan tatlı patatesler, çeşitli preparatlara dahil edilebilir. Diyabet reversal kurslarının bir parçası olarak rolünü belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, özellikle düşük glisemik indeksleri göz önüne alındığında diyetinize dahil edilmesi güvenlidir.

10. Dehidrasyonu Önler

Tatlı patateslerde bulunan lif veya kaba yem, vücudun suyu tutmasına yardımcı olur. Bu, vücuttaki su dengesini korur, sizi nemlendirir ve hücrelerinizin verimli çalışmasını sağlar.

 

Kaynak

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır