Makaleler » Genel » Limon Yağının İnanılmaz 10 Faydası

Limon Yağının İnanılmaz 10 Faydası

Limon yağının tüm bu faydaları, uyarıcı, canlandırıcı veya temizleyici, karminatif, anti-enfeksiyon, büzücü, detoksifiye edici, antiseptik, dezenfektan ve antifungal özelliklerine atfedilebilir.

Limon dünyanın en popüler narenciye meyvelerinden biridir ve sindirime yardımcı oldukları için mutfak amaçlarıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yiyeceklere hoş bir tat ve aroma eklerler. Ayrıca, limon suyu çok sağlıklı, lezzetli ve ucuz olduğu için dünyanın en popüler içeceklerinden biridir.

Esansiyel Yağ Temelleri

Limon meyvesi, limon suyu ve limon yağı aynı değildir. Limon yağı limon meyvesinin aromatik kısmıdır ve kabukta saklanır. Uçucu yağ, soğuk pres çıkarma yöntemi kullanılarak kabuktan ekstrakte edilir.

Bu nedenle, limon yağının faydaları ve iyileştirici özellikleri, konsantre doğası ve farklı terapötik kimyasal bileşen seviyeleri nedeniyle limon meyvesi ve limon suyundan hem benzer hem de farklıdır.

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon yağı, sakinleştirici ve detoksifiye edici özellikleriyle herkes için bir dizi faydaya sahiptir. Gelin ayrıntılı olarak bakalım:

Cilt bakımı

Limon yağı, donuk cildin parlaklığını geri kazanmak için iyi bir ilaçtır. Doğada büzücü ve detoksifiye edicidir ve sarkan veya yorgun görünümlü bir cildi gençleştirir. Antiseptik özellikleri sivilce ve diğer çeşitli cilt bozukluklarının tedavisinde yardımcı olur. Derideki aşırı yağı azaltmak için limon da önerilir.

Stresi Azaltır

Limon yağı doğada yatıştırıcıdır ve bu nedenle zihinsel yorgunluk, bitkinlik, baş dönmesi, anksiyete, sinirlilik ve sinir gerginliğinin giderilmesine yardımcı olur. Olumlu bir zihniyet yaratarak ve olumsuz duyguları ortadan kaldırarak zihni yenileme yeteneğine sahiptir. Ayrıca bu yağın solunmasının konsantrasyon ve uyanıklığın artmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Limon yağı bu nedenle ofislerde oda spreyi olarak kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Limon yağı vücudun bağışıklık sistemi için harika bir destektir. Beyaz kan hücrelerini daha da uyarır, böylece hastalıklarla savaşma yeteneğinizi artırır. Bu yağ ayrıca vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir.

Astımı kontrol altında tutar

Limon yağının astımı kontrol altında tutmak için yararlı olduğuna inanılmaktadır, çünkü limon aromasını solumak burun geçişlerini ve sinüsleri temizleyebilir, iyi hava akışını ve sürekli nefes almayı teşvik edebilir.

Mide Bozukluklarını Tedaviler

Limon yağı karminatif olduğundan, hazımsızlık, asitlik, mide bulantısı ve kramplar gibi çeşitli mide problemlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Saç Bakımı

Limon yağı da saç toniği olarak etkilidir. Bir çok insan bu yağı güçlü, sağlıklı ve parlak saçlar elde etmek için kullanır. Ayrıca kepekten kurtulmak için de kullanılır.

Kilo Verdirir

Limon suyu, iştahınızı tatmin ederek kilo vermede çok yardımcı olur, böylece aşırı yemeyi en aza indirir.

Limonun Diğer Faydaları

Faydaları yanı sıra limonun başka avantajları da vardır. Bunlar aşağıda sizler için açıkladık.

Temizleyiciler: Limon iyi bir temizleyicidir, bu yüzden vücudu, metal yüzeyleri, bulaşıkları ve kıyafetleri temizlemek için kullanılır. Aynı zamanda bir dezenfektandır, bu nedenle genellikle kasap bıçakları ve çok kolay kirlenebilecek bloklar gibi yüzeyleri temizlemek için kullanılır.

Parfümler: Limon yağı belirgin bir şekilde ferahlatıcı bir aromaya sahiptir, bu da onu parfümler ve potpuri için iyi bir bileşen yapar. Birçok kokulu mum da bu yağı içerir.

Sabunlar ve kozmetikler: Limon suyu ve limon yağı, antiseptik kalitesi nedeniyle sabunlarda, yüz yıkamalarda ve diğer birçok kişisel ve cilt bakım kozmetiklerinde kullanılır.

İçecekler: Limon yağı, çeşitli yapay içecek konsantrelerinde limon suyunun tadını vermek için kullanılır.

 

Kaynak

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır