Makaleler » Genel » Keten Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir?

Keten Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir?

Çoğu insan tarafından, kabızlığı, diyabeti, yüksek kolesterolü, kalp hastalığını, kanseri ve daha pek çok hastalığı önlemek ya da kontrol altına almak için besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu çok önemli bir fonksiyonel gıdadır. Fonksiyonel gıdalar, vücudun temel besin öğeleri gereksinimini yerine getirmenin haricinde, insanın fizyolojik ve metabolik fonksiyonları üstünde ek yararlar sağlayıp, hastalıklardan korunmaya veya daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yarayan gıda ya da gıda bileşenleri olarak tanımlanır. 

Latince ismi Linum usitatissimum olan keten bitkisi, 30 cm ile 1 metre arasında değişen boylarda gelişen, mavi renkte çiçek açan ve bir sene yaşamakta olan bir tarım bitkisidir. Keten tohumları ise yaklaşık 5 mm uzunlukta olup yumurta şeklindedir. Bu tohumlar yassı, parlak, kokusuz, yağlı ve lezzetlidir. Keten tohumu kendir tohumu ile karıştırılsa da bu iki bitki bütünüyle farklıdır. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre keten tohumu; kanser önleyici gıdalar arasına yer almaktadır ve üstünde çalışmalar yürütülmesi gerekiyor.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu nasıl tüketilir son derece merak edilen bir konudur. Günümüzde, keten tohumu; tohum, keten tohumu yağı, keten tohumu tozu, keten tohumu tabletleri ya da kapsülleri ve keten tohumu unu gibi formlarda bulunmaktadır. Çoğu insan tarafından, kabızlığı, diyabeti, yüksek kolesterolü, kalp hastalığını, kanseri ve daha pek çok hastalığı önlemek ya da kontrol altına almak için besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Keten tohumu içerisindeki besinler arasında; lignanlar, antioksidanlar, lif, protein ve alfa-linolenik asit (ALA) veya omega-3 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Bu besin maddelerini tüketmek, çeşitli tıbbi rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak şu an için bu iddiaların tümünü destekleyecek yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu yazıda, araştırmalara dayanarak, keten tohumu ve muhtemel sağlık faydaları hakkında bilgiler yer almaktadır. Piyasada fazlaca bulunan keten tohumu yağı yararları, keten tohumunun diğer formlarından farklılık göstermez.

Keten Tohumu Nasıl Yenir?

Keten tohumunu çiğ olarak tüketmemekte fayda vardır. Çiğ ya da olgunlaşmamış keten tohumları toksin içerebilir. Pişireceğiniz yemeklere keten tohumu katmayın. Bunun yerine, keten tohumlarını aşağıda belirtilen şekilde tüketebilirsiniz:

1. Kahvaltılık gevreklere ekleyerek

2. Yoğurta karıştırarak

3. Smoothie ya da salatalara katarak

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır