Makaleler » Genel » Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Tedavi Yöntemleri

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Tedavi Yöntemleri

Evde Diş Ağrısını Azaltmak İçin Deneyebileceğiniz Yöntemler

1. Öncelikli olarak dişlerinizi fırçalamayı denemelisiniz. Diş çürüğünüze sıkışmış ve ağrıya sebep olan besinleri bu şekilde uzaklaştırabilirsiniz. Daha sonra, diş ipi ile dişlerinizin temizliğini sağlayın. Bu tercih, diş ağrınızın azalmasına yardımcı olur.

2. Sirkeli su ile tuzlu su gargarası yaparak, diş ağrınızı kısmen uyuşturabilirsiniz. Bu yöntem ile dişlerinizi bakterilerden temizleyebilir, oluşan mevcut şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

3. Diş hekiminize görününceye kadar, ağrılarınız çekilebilecek gibi değilse ağrı kesici alabilirsiniz. Ağrıyan dişe ısırarak baskı uyguladığınızda daha fazla ağrı hissediyorsanız, iltihaplanma gelişmiş demektir. Bu iltihabı yok etmek için diş hekiminizin vereceği antibiyotiği kullanmalısınız.

4. Yüzyıllar boyunca kullanılan; karanfil yağı ve kuru karanfil diş ağrısına iyi gelen bir başka çözümdür. Sahip olduğu anestezi ve antiseptik özellikler ile ağrıları uyuşturur. Eugenol denilen içerdiği kuvvetli madde ile bakterileri öldürür. Bu madde, hemde diş macunlarında da vardır. Yapmanız gerekli olan; kuru karanfili, ağrı yapan diş üzerine koymak.

5. Hangi dişiniz ağrıyor ise üzerine soğuk kompres uygulaması yaparak, ağrıyı geçici olarak hafifletebilirsiniz.

6. Çürük diş üstünde bekleteceğiniz sarımsak, ağrıya sebep olan bakterileri yok eder. Bu çözüm sizi geçici olarak rahatlatır. Kesin tedavi için diş hekiminizi ziyaret etmeli ve sorunun kökünü öğrenmelisiniz.

7. Çörek otunun uyuşturma özelliği yoktur; fakat düzenli bir biçimde kullanıldığı zaman ağrıya sebep olan faktörleri yok ederek, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

8. Buğday çimi suyu; doğal bir antibiyotik olmasıyla dişleri enfeksiyonlardan korur. Ağız içindeki bakterilerin artmasını engelleyerek de diş ağrısını azaltır.

9. Antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip zerdeçalın, ağrı giderme özelliği vardır. Su ile karıştırıp hamur haline getirildikten sonra, ağrıyan dişinizin üzerine uygulayabilirsiniz.

10. Güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar olan karabiber, doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısının azaltılmasında son derece etkilidir.

Unutmayın sıralamış olduğumuz tüm bu yöntemler, diş ağrılarınızın anlık olarak azaltılmasına yardımcı olabilir. Kesin tanı ve tedavi için diş hekiminizi kısa zamanda ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Kaynak

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır